Ako sa starať o batérie v elektrovozíku s akumulátorovým pohonom

Žiadny stroj nefunguje bez pohonného systému . Výnimkou nie sú ani naše elektroskútre . Len tu miesto nádrží na naftu či benzín nájdete batérie . Je však potrebné sa o ne starostlivo starať . Tu nájdete všeobecné odpovede na otázky , ako sa starať o batérie , aby dosahovali optimálny výkon a mali dlhšiu výdrž .

Tu nájdete niektoré často kladené otázky našich klientov :

Ako pripraviť nové batérie , aby sme z nich dostávali najlepší výkon ?

Hoci budú batérie pri novom vozíku pred jeho odovzdaním plne nabité , odporúčame Vám ich pred prvou jazdou ešte znova nabiť . Až dokončíte jazdu , nechajte batérie opäť plne nabiť . Cena elektriny za celonočné nabíjanie je minimálna a ak používate našu originálnu nabíjačku , nie je dôvod ju odpájať až do ďalšieho použitia elektrovozíka s akumulátorovým pohonom .

Väčšina batérií do elektroskútra je definovaná ako "trakčná " či tzv. " deep cycle " . Tieto batérie majú sprvu pomerne nízku kapacitu ( dostupnú energiu ) . Tá sa však normálnym nabíjaním a následným vybíjaním bude zvyšovať , až dosiahne svoje maximálne  hodnoty . Znamená to , že zo začiatku bude batéria dosahovať napríklad len 50 % svojho maxima , čo samozrejme ovplyvní aj dojazd elektrovozíka s akumulátorovým pohonom . Plného výkonu začne batéria dosahovať približne až po 10 - 15 cykloch vybitia a opätovného nabitia .

Aká je životnosť batérií v elektrovozíku s akumulátorovým pohonom ?

Hoci väčšina výrobcov obyčajne ponúka 12 mesačnú záruku na výrobné chyby , batérie v našich eletrovozíkoch  by mali vydržať pri správnej údržbe 18 mesiacov a viac . Záleží samozrejme na tom , ako často sa používajú . Ak napríklad vozík používate raz či dvakrát za týždeň , môžu vydržať dlhšie ako 3 roky . Pokiaľ vozík používate denne , na dlhšie trasy či predsa len vážite viac kilogramov , bude životnosť batérií pravdepodobne niekde medzi 12 - 18 mesiacmi .
 

Aké faktory môžu ovplyvňovať dojazd elektrovozíka s akumulátorovým pohonom ?

Jedná sa predovšetkým o samotnú hmotnosť vozíka dohromady s hmotnosťou osoby na ňom , o type terénu a povrchu , tlaku v pneumatikách a samozrejme stavu batérie . Dojazd môže byť ale ovplyvnený aj okolitou teplotou . Ak sú vonkajšie teploty vyššie ako 35 stupňov alebo naopak pod bodom mrazu , bude to mať vplyv na o niečo rýchlejšie vybíjanie batérie počas jazdy .

 

Ako postupovať pri nabíjaní batérií ?

Vždy najprv vypnite elektrovozík s akumulátorovým pohonom . Zapojte nabíjací kábel . Až potom zapojte nabíjačku do zásuvky ! Obrátený postup môže batériám skracovať životnosť . Nabíjanie batérií trvá 6 - 12 hodín . Záleží na okolitej teplote a na stave batérií .

 

Ďalšie naše časté rady týkajúce sa batérií

  • Nenechávajte batérie nikdy úplne vybiť tým , že napríklad necháte odstavený vozík so zapnutým kľúčikom a rozsvietenými svetlami .
  • Je však vhodné batérie  občas nechať takmer vybiť jazdou . Nezabudnite ich však po návrate plne dobiť .
  • Ak používate elektroskúter denne , vždy ho po použití dobíjajte .
  • Občasní užívatelia by mali elektrovozík s akumulátorovým pohonom nabíjať pred jazdou a vždy po jazde , ak bude batéria ukazovať menej ako 50 % svojho výkonu .
  • Ak vozík dlhodobo nepoužívate , je nutné batérie vždy raz za mesiac úplne nabiť a treba ich aj vypojiť .
  • Nabíjačku  pokiaľ možno neodpájajte , kým sa nabíjací cyklus nedokončí a nerozsvieti sa správna farba kontrolky .
  • Po dobití odpojte nabíjačku zo siete i z elektroskútra . Niektoré nabíjačky totiž môžu batérie po vypojení zo siete následne zase vybíjať .
  • Staré batérie je potrebné  ekologicky zlikvidovať . Nevyhadzujte ich teda do bežného odpadu . Radi poradíme , kam s nimi .

S akýmikoľvek ďalšími otázkami sa neváhajte okamžite obrátiť na náš tím .